آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر (تست سرطان دهانه ی رحم )

تست پاپ اسمیر چیست؟
سرطان دهانه رحم (سرویکس) از شایعترین سرطان‏ها در خانم‏ها خصوصاً در کشورهای جهان سوم می‏باشد. در كشورهای پیشرفته این سرطان به دلیل انجام تست‏های غربالگری از نظر شیوع كاهش چشمگیری یافته است .بنابراین سرطان دهانه رحم و غربالگری آن حائز اهمیت فراوانی می‏باشد و نیاز به همكاری متخصصین زنان و پاتولویست(پزشک آزمایشگاه) دارد.
از آنجاییكه سرطان دهانه رحم به آهستگی پیشرفت می‏كند چنانچه خانم‏ها تحت مراقبت‏های منظم و معاینات ژینكولوژیك برنامه‏ریزی شده قرار گیرند می‏توان از این سرطان پیشگیری كرد.
تست پاپ اسمیر در طی معاینه لگن انجام می‏شود و وجود سلول‏های غیرطبیعی در این تست هشداری مبنی بر وجود این بیماری باشد.
هدف اصلی این تست و پیگیری‏هایی كه بدنبال آن انجام می‏شود پیشگیری از تغییرات غیرطبیعی سلول‏های دهانه رحم است كه در صورت عدم توجه ممكن است به سمت سرطان دهانه رحم پیشرفت میکند.
تست پاپ اسمیر كه به آن تست سرطان می‏گویند یك تستی است كه می‏تواند سلول‏های دهانه رحم را بررسی و حالات غیرطبیعی آن را كه منجر به سرطان می‏شود را مشخص نماید.
توجه به این نكته حائز اهمیت است كه این تست سرطان دهانه رحم یا قسمت تحتانی رحم را مشخص می‏كند و لزوماً در مورد سرطان اندومتر (رحم) پیش‏گویی كننده نمی‏باشد. لذا در موارد و شرایط خاص كه پزشك لازم می‏داند علاوه بر تست پاپ اسمیر، بیوپسی اندومتر نیز انجام می‏شود كه این امر جهت بررسی سلول‏های داخلی حفره رحم می‏باشد و معمولاً در خونریزی‏های غیرطبیعی رحم لازم است.
تمام خانم‏هایی كه از نظر جنسی فعال هستند و سن بالاتر از 21 سال دارند. باید سالانه یك بار تست پاپ اسمیر (تست سرطان دهانه رحم) را انجام دهند.
اگر شما جزء جمعیت پر خطر نباشید و سه سال متوالی تست طبیعی یعنی منفی داشته باشید می‏ توانید فواصل زمان انجام تست پاپ اسمیر (تست سرطان دهانه رحم ) را افزایش دهید.(مثلا هر سه سال یک بار)

فروشگاه محصولات زناشویی دکترپینک…کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *