در عید نوروز به دیدن خودتان بروید

مهم‌ترین فردی که باید در نوروز به دیدارش برویم کیست؟

نوروز فرصت خوبی است برای تازه شدن دیدارها. اما نوروز شما نوروز نخواهد شد مگر اینکه حتما به دیدار یک نفر بروید و متاسفانه بیشتر ما، فرصت نمی‌کنیم که این فرد را در طول ایام عید ملاقات کنیم. آنقدر درگیر دید و بازدیدهای همیشگی، برنامه‌های تلویزیونی و مسافرت هستیم که این فرد در لیست ما، نفر آخر قرار می‌گیرد و در انتها نیز مانند همیشه فراموش می‌شود.
بله مهم‌ترین فردی که باید به دیدارش برویم و از حالش بپرسیم: خود ما هستیم.

_ تجویز راهبردی
برای اینکه این دیدار، دیدار خوبی باشد این چهار نکته را رعایت کنید:

 وقت ویژه‌ای را برای وی در نظر بگیرید. سعی کنید در ایام عید زمان خوبی را که سرحال و با انرژی هستید و سرتان شلوغ نیست را برای این دیدار انتخاب کنید. در طول سال که به او سر نزده‌اید دست کم در ایام عید زمان خوبی را برای وی کنار بگذارید.
-وقتی به دیدار خودتان رفتید، بگذارید او حرف بزند. به حرفهایش گوش کنید. با حوصله به دغدغه ‌هایش، غرغرهایش، آرزوهایش و اهدافش گوش کنید.
-سوال اولی که از او می پرسید این باشد: چه اهدافی برای سال جدید برای خودت در نظر گرفته‌ای؟ می‌خواهی در ارتباطات پنجگانه‌ات (با خدا، با خودت، با خانواده، با جامعه و با جهان) چه کنی؟
سر فرصت به حرف‌هایش گوش کنید. چون بعد از دیدار باید بلافاصله آنها را بنویسید.
-وقتی صحبت‌هایش تمام شد، حالا مورد به مورد درباره اهدافش دقیق‌تر بپرسید. مثلا بپرسید که فلان هدفی که اشاره کردی، دقیقا چقدر؟ در چه زمانی؟ چگونه؟
هیچ ایرادی ندارد که گاهی اوقات بلند بلند هم با خود صحبت کنید که گفته‌اند:
همچو مجنون گفتگو با خویشتن باید مرا…
بگذارید یک روز در سال دیوانه به نظر برسید. اگر دوست داشتید می‌توانید بنشینید یا اینکه خودتان را به یک پیاده‌روی و سپس یک فنجان چای دعوت کنید. مهم این است که در بهترین و شاداب ترین حالت با خود دیدار کنید.

دکتر مجتبی لشکربلوکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *